See Atlasvuoret on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Ἄτλας",
"3": "vuori",
"alt2": "vuoret",
"id2": "mountain",
"lang1": "grc"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἄτλας (Átlas) + vuoret",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Ancient Greek Ἄτλας (Átlas) + vuoret",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26/pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoret",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoret",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoret",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26/pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoreni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoreni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoreni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuorikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoresi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoresi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoresi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoremme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoremme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoremme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuorikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper nouns"
},
"expansion": "Atlasvuoret",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Atlasvuor",
"2": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-pieni"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish pieni-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish pluralia tantum",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Mountains",
"orig": "fi:Mountains",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "atlaksengaselli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "atlaksenvihertikka"
}
],
"glosses": [
"Atlas Mountains (a mountain range in northwestern Africa, occupying portions of Morocco, Algeria, and Tunisia)"
],
"id": "en-Atlasvuoret-fi-name-ozvfC41Z",
"links": [
[
"Atlas Mountains",
"Atlas Mountains#English:_Q130135"
],
[
"mountain range",
"mountain range"
],
[
"Africa",
"Africa#English"
],
[
"Morocco",
"Morocco"
],
[
"Algeria",
"Algeria"
],
[
"Tunisia",
"Tunisia"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑtlɑsˌʋuo̯ret/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝t̪l̪ɑ̝s̠ˌʋuo̞̯re̞t̪]"
},
{
"rhymes": "-uoret"
}
],
"word": "Atlasvuoret"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "atlaksengaselli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "atlaksenvihertikka"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Ἄτλας",
"3": "vuori",
"alt2": "vuoret",
"id2": "mountain",
"lang1": "grc"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἄτλας (Átlas) + vuoret",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Ancient Greek Ἄτλας (Átlas) + vuoret",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26/pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoret",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoret",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoret",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26/pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoreni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoreni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoreni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuorikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoresi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoresi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoresi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoremme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoremme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoremme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pieni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuortensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuorikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Atlasvuoriksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atlasvuorineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atlasvuorinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper nouns"
},
"expansion": "Atlasvuoret",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Atlasvuor",
"2": "a",
"n": "pl"
},
"name": "fi-decl-pieni"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish pieni-type nominals",
"Finnish pluralia tantum",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uoret",
"Rhymes:Finnish/uoret/4 syllables",
"fi:Mountains"
],
"glosses": [
"Atlas Mountains (a mountain range in northwestern Africa, occupying portions of Morocco, Algeria, and Tunisia)"
],
"links": [
[
"Atlas Mountains",
"Atlas Mountains#English:_Q130135"
],
[
"mountain range",
"mountain range"
],
[
"Africa",
"Africa#English"
],
[
"Morocco",
"Morocco"
],
[
"Algeria",
"Algeria"
],
[
"Tunisia",
"Tunisia"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑtlɑsˌʋuo̯ret/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝t̪l̪ɑ̝s̠ˌʋuo̞̯re̞t̪]"
},
{
"rhymes": "-uoret"
}
],
"word": "Atlasvuoret"
}
Download raw JSONL data for Atlasvuoret meaning in All languages combined (19.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.